Geçmişten günümüze Ud Tarihi

Bu enstruman değişik toplumların kültürel yapısına ve yaşam tarzına göre değişkenlik gösteren ve her şartta çok güzel neticeler alınan çok ender bir enstrumandır. 7.yy da horasan da Türkler tarafından kullanılmaya başlayıp araplara ve ardından da 20. yüzyıl' a kadar bütün dünyaya yayılmasından anlaşılabilir. Bu gün dünyada ırak, mısır, kuveyt, arabistan,  dubai, bahreyn, ürdün, amman, ispanya, almanya, yunanistan , amerika, avustralya, brezilya, japonya gibi pek çok ülkede iyi icracılar bulmak mümkündür. Bu sazın ne kadar evrensel olduğunu icra edildiği ülkelerden anlayabiliriz. Hiçbir zaman etnik bir saz olarak kabul edemeyiz.

 

Ud  türk musikisinde insan sesine en yakın enstruman olması nedeniyle , çok sevilen ve önemsenen bir sazdır.Asırlardan beri değerinden hiçbir şey kaybetmeden gelişerek mükemmelleşerek ,kuşaklardan kuşağa ustalardan çırağa aktarılarak gelen kendine has yapısına ve icra şekline sahiptir.

 
Biz Ağaç'a ruh vermiyoruz! Ağaç'a ruhumuzu veriyoruz.. Bir kimse kendi hakikatine arif olursa, hiçbir itikat ile kayıtlı olmaz.
Luthier Özgür Çekic

Luthier Özgür Çekic Adres Bilgileri

Merhaba ben Özgür Çekiç, aşağıdaki adresten bana ulaşabilirsiniz.

  • Adres: Cevizlik Mahallesi, Hüsreviye Sokak, Onur Pasajı,No:7 (Giriş Kat) Bakırköy/istanbul
  • Tel: (0212) 660 23 03
  • Gsm: (0532) 794 81 19
LUTHİER: Ana Sayfa UD' UN TARİHİ SÜRECİ